Kutatás - Molekuláris Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszék

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar, Biotechnológiai Intézet, Molekuláris Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszék alapvetően molekuláris genetikai és omikai eszközökkel végez változatos gomba stresszbológiai alapkutatásokat, emellett gomba biotechnológiai alkalmazott és innovatív kutatásokat. Kiemelhető a Tanszék korszerű CRISPR-Cas9 genomeditálási eszközöket is használó gomba genetikai módosító platformja. Kitüntetett jelentősége van az összehasonlító genomikai és transzkriptomikai eszközöknek és tapasztalatoknak a folyó kutatási projektek kidolgozásában.

A Tanszék jelenlegi kutatásai spektruma szaprofiton (Aspergillus nidulans, Aspergillus glaucus, Aspergillus wentii), opportunista humán parazita (Aspergillius fumigatus, Candida albicans, Candida auris), mikotoxint termelő növényparazita (Aspergillus flavus, Fusarium verticillioides) és ipari jelentőséggel bíró (Aspergillus oryzae, Saccharomyces cerevisiae) fajokat foglal magába. A tanszékvezető, Prof. Dr. Pócsi István a szakmai vezetője az NKFIH 2018-1.2.1-NKP-2018-0000 azonosító számú „A magyar fogyasztók rövid és hosszú távú aflatoxin-terhelésének meghatározása a tejtermékláncban és a kockázatkezelő intézkedések megalapozása.” című Nemzeti Kiválóság Program pályázatnak. A Tanszék képes emlős sejtkultúrás, tumorbiológiai és állatkísérletes munkák széles skálájának az elvégzésére is. Az elmúlt időszakban a Tanszék munkatársai számos NKFIH OTKA, NN OTKA, GINOP, EFOP, FIKP, TKP, NKP és TéT projekt kidolgozásában kaptak szerepet.

A Tanszék innovációs tevékenysége antifungális szerek, biológiai kontroll ágensek, prebiotikumok, probiotikumok továbbá time-lapse mikroszkópi eszközök és metodikák fejlesztésére, valamint algabiotechnológiai és szekunder metabolit termelés optimalizálási feladatokra terjed ki. A Tanszék munkatársai kiterjedt hazai és nemzetközi együttműködési hálózatban tevékenykednek. Jelenleg amerikai, brazil, dél-koreai, indiai, olasz, német, brit és osztrák partnerekkel folytatnak szakmai együttműködéseket. A Tanszék munkatársai közül Prof. Dr. Pócsi István és Dr. Emri Tamás a Magyar Mikrobiológiai Társaság Manninger Rezső Emlékérem kitüntetettje. A Tanszék a „Biotechnológia a Debreceni Egyetemen” szimpóziumsorozat egyik fő szervezője.

Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 10:59