Biotechnológia gyógyszerészeknek

A kurzus neve: Biotechnológia gyógyszerészeknek

Kredit: 3+0+0

Tantárgyfelelős: Dr. Karaffa Levente egyetemi docens, PhD, habil.

A tantárgy oktatói: Ág Norbert egyetemi tanársegéd

A tárgy célja:
A kurzus során a hallgatók megismerkednek a biotechnológia legfontosabb ágazatainak természettudományos, műszaki és gazdasági alapjaival, és rálátásuk nyílik a biotechnológiai ipar és a gyógyszerész szakma kapcsolódási pontjaira.

Ajánlott irodalom:

1. Szentirmai Attila: Primer metabolitok termelése, egyetemi jegyzet, KLTE nyomda
  2. Szentirmai Attila: Biokonverziós folyamatok, egyetemi jegyzet, KLTE nyomda
  3. Sevella Béla: Biomérnöki műveletek és folyamatok, Typotex kiadó, 2011.
  4. Ratledge, C., Kristiansen, B. Basic Biotechnology, Cambridge University Press, Cambridge, 2006.

Részletes tematika:

1. előadás: A biotechnológia tárgyköre, területei. Történelmi áttekintés. A biotechnológia jogi, közgazdasági, társadalmi aspektusai.
    Előadó: Dr. Karaffa Levente
  2. előadás: A biotechnológia műszaki és analitikai alapjai I.: Bioreaktor tervezés, mérés és folyamat ellenőrzés, downstream processing.
    Előadó: Dr. Karaffa Levente
  3. A biotechnológia műszaki és analitikai alapjai II.: Fermentációs művelettan (sterilezés, levegőztetés)
    Előadó: Dr. Karaffa Levente
  4. előadás: A biotechnológia műszaki és analitikai alapjai III.: Fermentációs művelettan (keverés, oltóanyag előállítás)
    Előadó: Dr. Karaffa Levente
  5. előadás: Szerves savak (citromsav, glükonsav, itakonsav, ecetsav, tejsav) mikrobiális előállításának biológiája és technológiája.
    Előadó: Dr. Karaffa Levente
  6. előadás: Aminosavak (glutaminsav, lizin) mikrobiális előállítása.
    Előadó: Dr. Karaffa Levente
  7. előadás: Aminosavak (threonin, fenilalanin) mikrobiális előállítása.
    Előadó: Dr. Karaffa Levente
  8. előadás: Béta-laktám és aminoglükozid típusú antibiotikumok biotechnológiai úton történő előállítása.
    Előadó: Dr. Fekete Erzsébet
  9. előadás: Tetraciklin és makrolid típusú antibiotikumok biotechnológiai úton történő előállítása.
    Előadó: Dr. Fekete Erzsébet
  10. előadás: Mikrobiális enzimtermelés és felhasználás (lipázok, proteázok, amilázok, glükozidázok, hőstabil DNS-polimerázok).
    Előadó: Csákiné Dr. Jäger Szilvia
  11. előadás: Mikroorganizmusok alkalmazása biotranszformációkban (szteroidok, félszintetikus penicillinek, C-vitamin előállítása).
    Előadó: Csákiné Dr. Jäger Szilvia
  12. előadás: Törzsfejlesztés a biotechnológiában I.: klasszikus technikák (protoplaszt fúzió, mutagenezis, természetes rekombináció).
    Előadó: Dr. Fekete Erzsébet
  13. előadás: Törzsfejlesztés a biotechnológiában II.: rekombináns DNS alapú technikák (karbon és nitrogén katabolit derepresszió, epigenetikus szabályozás)
    Előadó: Dr. Fekete Erzsébet
  14. előadás: Heterológ proteintermelés prokarióta és eukarióta élőlényekben.
    Előadó: Csákiné Dr. Jäger Szilvia
  15. előadás: Biotechnológia és orvostudomány. Rekombináns és szintetikus vakcinák.