A tantárgy neve: Vízszennyezés, szennyvíztisztítás
Heti óraszám: 2+0+1
Kreditszám: 2+0+1
Számonkérés módja: kollokvium
Tantárgyfelelős: Dr. Karaffa Levente, egyetemi docens, PhD, habil.
A tantárgy oktatói: Dr. Molnár Ákos Péter
A tantárgy célja: A szennyvizek, összetételük és környezeti hatásuk megismerése. A természetes szennyvíztisztulás folyamatainak elemzése. A szennyvíztisztítás követelményeinek és az ezeknek megfelelő műtárgyas eljárások fokozatainak és technológiai lépéseinek, valamint a létesített tavas szennyvíztisztító rendszerek elvi alapjainak és a megvalósítás módjainak bemutatása.
A tantárgy részletes tematikája:
- Ökológia elveinek és törvényszerűségeinek gyakorlati alkalmazása. Környezetvédelmi alapfogalmak.
- Környezet-szennyezés, terhelés, terhelhetőség, tűréshatár, érzékenység.
- A vízszennyezés ökológiája és hatása. Vízi környezetvédelem.
- A szennyvíz típusok és a szennyvíz komponensek osztályozása. A biológiai bonthatóság, (ANT), biodegradáció és bioelimináció és a folyamatok környezetvédelmi jelentősége.
- A szennyvíztisztítás fokozatai és az eljárások elvei és technológiai megoldásai. A mechanika szennyvíztisztítás műtárgyai és azok működése (rácsok, homokfogók, ülepítők, flotátorok, stb.).
- Biológiai szennyvíztisztítás reaktor biotechnikai alapfogalmai és folyamatai.
- Az aerobikus biológiai szennyvíztisztítás alkalmazásának elvei és műtárgyai. Az eleveniszapos szennyvíztisztítás alkalmazása és folyamatai, a levegő beviteli eljárásai és az eleveniszapos rendszer működtetése, a működés ellenőrzése, a bekövetkező működési zavarok és azok elhárításának lehetőségei.
- Az aerob biológiai tisztítás: SBR, folyamatos üzemű tisztítás. A csepegtetőtestes és forgókorongos rendszerek. Bio-memrán technikai műveletek a szennyvíztisztításban.
- Létesített vizes élőhelyek, mint záportározók és szennyvíztisztító rendszerek.
- A mesterséges levegőztetés nélküli tavak (oxidációs, anaerob, fakultatív) és levegőztetett tavak.
- Gyökérzónás tisztítás, horizontális, vertikális és kombinált.
- Anaerobikus szennyvíztisztítás és iszapkezelés, biogáz termelés. Kombinált szennyvíztisztítás.
- Harmadlagos szennyvíztisztítás, nitrogén- és foszforeltávolítás. Szennyvíziszap kezelés.
- Az eutrofizálódás és ellene való védekezés.
- A vízi környezetvédelem közegészségügyi problémái. A legfontosabb jogi szabályozások.
A tárgyhoz tartozó gyakorlat tematikája:
A szennyvíz típusok és a szennyvíz komponensek vizsgálata. A biológiai bonthatóság, (ANT), biodegradáció és bioelimináció kísérletes igazolása. A szennyvíztisztítás fokozatainak és az eljárásainak modellezése és a folyamatok tanulmányozása. Az eleveniszapos szennyvíztisztítás működés ellenőrzése (oxigénháztartás, Mi, egyéb mutatók). A bekövetkező működési zavarok és azok elhárításának vizsgálata (bulking, elúszás, stb.). Az aerob biológiai tisztítás: SBR és folyamatos üzemű tisztítás technológiája. Létesített vizes élőhelyek működésének modellezése és a folyamatok vizsgálata. Bioindikáció és biomonitorozás. A gyökérzónás és kombinált szennyvíztisztítás. A nitrogén- és foszforeltávolítás. Az eutrofizálódás és ellene való védekezés.
Az ajánlott irodalom:
- Lakatos Gy., Nyizsnyánszky F. 1999: A környezeti elemek és folyamatok természet-tudományos és társadalomtudományos vonatkozásai. Unit 1. EDE TEMPUS S-JEP 12428/97.
- Borda J., Lakatos Gy., Szász T. 2003: Környezetvédelem. Ipari Környezetvédelem. Környezetgazdaságtan. Egyetemi jegyzet. DE, TTK, Debrecen, 1-137.
- Jobbágy, A., Nyeste, L. 1989: Bioreaktor elrendezések a szennyvíztisztításban, Folia Biotechnologica, 34,
- Lakatos, G. 1998: Constructed wetlands for wastewater treatment in Hungary. p. 191-206. In: Vymazal, J., Brix, H., Cooper, P.F., Green, M.B., Haberl, R. (eds.) Constructed wetlands for wastewater treatment in Europe. Backhuys Publishers, Leiden, The Netherlands.