Minőségügyi alapismeretek

A tantárgy neve: Minőségügyi alapismeretek

Heti óraszám: 1+1+0

Kreditszám: 1+1+0

Tantárgyfelelős: Dr. Fekete Erzsébet egyetemi docens, PhD, habil.

Előadó: Szilágyiné Bogáti Magdolna (TEVA Gyógyszergyár Zrt.)

Számonkérés módja: kollokvium
 

A tantárgy célja:
A biomérnökök munkájuk során nagy valószínűséggel találkozni fognak minőségügyi rendszerekkel. Ezek közül néhány rendszer fő elemeinek bemutatása mellett a tárgy célja, hogy a minőségügyben rejlő lehetőségekre is felhívja a figyelmet. Árnyalni szeretnénk azt a képet, miszerint a minőségügy elsődleges hatása és jelentősége csupán a dokumentáció, illetve a papírfelhasználás növekedése.

A minőségügy teljes eszközrendszerének értő és következetes alkalmazása lehetővé teszi, hogy tervszerűen és teljes körűen, folyamatosan tartsuk illetve javítsuk munkánk minőségét. A gyártási folyamat minden résztvevője tudatában kell, hogy legyen annak, hogy a termék minősége rajta is múlik. Ez nemcsak felelősség, hanem lehetőség is. A cél a hallgatók hozzásegítése egy alkalmas gondolkodásmód alapjainak elsajátításához.


A tantárgy részletes tematikája:

  1. Azon előírások fő elemei, melyek részletesen szabályozzák a termék (pl. gyógyszer hatóanyagok) gyártási és forgalmazási folyamatát, a szükséges személyzettől a gyártóberendezésekig, a gyártási környezetig, a csomagolástól a címkézésig, tárolásig.

  2. Minőségügyi elemek

  3. Minőségügyi menedzsment

  4. Minőség-ellenőrzés

  5. Dokumentáció

  6. Validálás

  7. Változásmenedzsment

  8. Reklamációk kezelése

  9. Visszahívás és az alkalmazott fogalmak pontos meghatározása is.

  10. Ellenőrzések, inspekciók fogadása.

  11. A minőségbiztosítás megfelelő prezentálása.

  12. Gyakorlati jellegű interaktív feladatok.

  13. Gyakorlati jellegű interaktív feladatok

  14. Gyakorlati jellegű interaktív feladatok

  15. Számonkérés

 

Javasolt irodalom:

  1. Előadások anyaga
  2. EudraLex, The Rules Governing Medicinal Products in the European Union, Volume 4, Good Manufacturing Practice: Part II: Basic Requirements for Active Substances used as Starting Materials, ENTR/F/2/AM/an D(2010) 3374, 31 January 2010.
    Ez egy harmonizált dokumentum, tartalmilag megfelel az ICH (International Conference on Harmonisation) által kiadott Good Manufacturing Practice Guide for Active Pharmaceutical Ingredients Q7, (2000 November) valamint az USA-beli FDA (Food and Drug Administration) hasonló című, 2001 augusztusában kiadott szabályozásának.
  3. MSZ EN ISO 9001 (ISO 9001:2008). Minőségirányítási rendszerek. Követelmények.
Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 10:59