Mikrobiális törzsfejlesztés

A tantárgy neve: Mikrobiális törzsfejlesztés

Számonkérés módja: kollokvium

Tantárgyfelelős és előadó: Dr. Fekete Erzsébet egyetemi docens, PhD, habil.

A tantárgy célja:
A kurzus átfogó képet ad azon klasszikus illetve molekuláris biológiai módszereken alapuló technikákról, melyek révén egy mikroorganizmus genetikai állománya célirányosan manipulálható, és ezáltal a biotechnológiai eljárás gazdaságosabbá tehető.

A tárgy részletes tematikája

1. hét: A törzsfejlesztés gazdasági jelentősége.

2. hét: A biotechnológiai folyamatok során alkalmazott fontosabb baktérium és élesztő nemzetségek áttekintése a genetikai állomány struktúrájának irányából.

3. hét: A biotechnológiai folyamatok során alkalmazott fontosabb fonalas gomba nemzetségek áttekintése a genetikai állomány struktúrájának irányából.

4. hét: Spontán mutációk és jelentőségük.

5. hét: Protoplaszt fúzió, keresztezés.

6. hét: Random mutagenezis: indukáló ágensek típusainak áttekintése, hatásmechanizmusok.

7. hét: Mutáns szűrési stratégiák.

8. hét: Karbon katabolit derepresszált, feed-back és feed-forward mutánsok létrehozása.

9. hét: Nitrogén katabolit derepresszált, feed-back és feed-forward mutánsok létrehozása.

10. hét: LaeA, a szekunder metabolizmus regulátora fonalas gombákban

11. hét: Irányított mutagenezis: alapelvek, elvi és gyakorlati lehetőségek.

12. hét: Deléciós mutánsok létrehozása. Gain-of-function és loss-of-function mutánsok kialakítása baktériumokban illetve gombákban.

13. hét: Genomszintű manipulációk: elvek, módszerek és lehetőségek.

14. hét: Cellulóz és hemicellulóz bontó enzimek túltermelése fonalas gombákkal.

15. hét: Szekunder metabolitok túltermelése: penicillin bioszintézis manipulációja klasszikus és modern törzsfejlesztési technikákkal (metabolic engineering).

Javasolt irodalom:

1. PM Rhodes, PF Stanbury: Applied Microbial Physiology - A Practical Approach. Oxford University Press, Oxford, UK.

2. Ratledge C, Kristiansen B: Basic Biotechnology, 3rd Edition. Cambridge University Press, Cambridge, UK