Metabolomika

A tantárgy neve: Metabolomika

Tantárgyfelelős és előadó: Dr. Fekete Erzsébet egyetemi docens, PhD, habil.

Számonkérés formája: kollokvium

A tantárgy oktatásának célja:
A metabolomika céljainak, módszertanának és eddigi fontosabb eredményeinek bemutatása.

A tantárgy tematikája:

1. hét: A metabolomika diszciplina definiciója.

2. hét: A metabolic engineering általános és speciális céljai.

3. hét: Anyagcsereutak tulajdonságai I: alapelvek.

4. hét: Az anyagcsereutak tulajdonságai II: főbb típusok, növényi, állati és mikrobiális lebontó illetve felépítő anyagcsere.

5. hét: Metabolic engineering – a rekombináns DNS technológia alapjai prokarióta szervezetekben.

6. hét: Metabolic engineering – a rekombináns DNS technológia alapjai eukarióta szervezetekben.

7. hét: Gének manipulációjának módszertana.

8. hét: Lignocellulóz alapú alkoholgyártás - problémák és lehetséges megoldások.

9. hét: Az élesztők anyagcseréjének megváltoztatása a pentóz alapú alkoholos erjesztés céljából.

10. hét: Bakteriális alkoholos erjesztés fokozása géntechnológiai úton.

11. hét: Heterológ fehérjetermelés baktériumokban.

12. hét: Heterológ fehérjetermelés élesztőkben.

13. hét: Heterológ fehérjetermelés gombákban és magasabbrendű eukariótákban.

14. hét: Metabolikus fluxusok analízise – módszertan és eddigi eredmények.

15. Intracelluláris metabolitok metabolomikai vizsgálatához szükséges mintavétel („quenching”).

A tantárgyhoz tartozó gyakorlat tematikája:
és extrakció fonalas gombákban. Minták analízise HPLC segítségével.

Kötelező és ajánlott irodalom:

1. Gow NAR, Robson GD, Gadd GM (eds.): The fungal colony Cambridge University Press, Cambridge, UK.

2. Arora DK (ed.) Handbook of Fungal Biotechnology, 2nd Edition, Marcel Dekker, New York & Basel, 2004.

3. Primrose SB, Twyman RM, Old RW (2001): Principles of Gene Manipulation: An Introduction to Genetic Engineering, 6th Edition. Oxford: Blackwell, 2001.

4. Előadások anyagai.