Ipari kinyeréstechnika

A tantárgy neve: Ipari kinyeréstechnika

Tantárgyfelelős: Dr. Gyémánt Gyöngyi, egyetemi docens, PhD., habil.

A tantárgy oktatói: Dr. Gyémánt  Gyöngyi

Számonkérés formája: kollokvium

Előfeltétel: Biokémia I.

A tantárgy oktatásának célja:
A tantárgy oktatásának célja hogy differenciált szakmai ismereteket nyújtson a a "down stream" kinyerési technológia témaköréből. A tantárgy ismeretanyagának elsajátítása hozzájárul ahhoz, hogy a hallgató megismerje a különböző technikák lehetőségeit és korlátait, valamint ezen eljárások ipari alkalmazásait a gyógyszer- és élelmiszeriparban. A szeminárium lehetőséget nyújt néhány konkrét feladat hallgatók által történő feldolgozására.

A Biomérnöki Tanszék a tantárgy gyakorlati oktatását végzi. A gyakorlat tematikája:

Ipari kinyeréstechnika részletes gyakorlati tematika

A tárgy oktatója: Molnár Ákos Péter, Ág Norbert

Óraszám/hét: 4

Osztályzás: A zh-k, a jegyzőkönyvek jegyeinek átlaga és az órai aktivitás alapján

A gyakorlat célja:
A gyakorlat az Ipari kinyeréstechnika c. előadás anyagára épül és azt követi. A gyakorlaton a hallgatók a „down stream” témakörében konkrét technikákat sajátítanak el.

Hét

Gyakorlat

Sejtfeltárás I.

Baktérium sejtek feltárására alkalmas technikák megismerése (ozmotikus sokk, kevertetés üveggyönggyel).

Sejtfeltárás I.

Sejtfeltárás II.

Fonalas gomba micélium feltárása mechanikai módszerekkel: potter és kevertetés üveggyönggyel (100 ml térfogatban). A sejtfeltárás nyomonkövetése fehérjetartalom, enzimaktivitás és vezetőképesség méréssel.

Sejtfeltárás II.

Tangenciális szűrés

Cross flow szűrőberendezés működésének megismerése. A szűrőmembránra jellemző tiszta víz fluxus meghatározása. Fermentlé szűrése és az optimális TMP (transzmembrán nyomás) kimérése.

Tangenciális szűrés

Vizes kétfázisú extrakció

A gyakorlaton demonstráljuk, hogyan lehet létrehozni két, egymással nem elegyedő vizes fázist hidrofil polimerek segítségével (PEG és dextrán) és hogyan alkalmazható ez a rendszer fehérjék tisztítására. A feladat béta-glükozidáz enzim tisztítása vizes kétfázisú extrakcióval.

Vizes kétfázisú extrakció: számolási gyakorlat

Feladat a polipropilén-glikol (PPG) és Na-citrát vizes kétfázisú rendszer fázisdiagramjának megrajzolása, majd a diagram alapján számolási feladatok elvégzése.

Lizozim tisztítása ioncserélő kromatográfiával

A tojásfehérjében található lizozim tisztítása ioncserélő CM-TRISACRYL oszlopon.

Kromatográfiás bemutató: affinitás és ioncserélő kromatográfiák

A gyakorlaton FPLC kromatográfiás rendszerrel ismerkedünk meg, affinitás és ioncserélő kromatográfiás bemutató keretében.

Fehérje tisztítás modellezése Protein Purifier programmal

A program az összes lehetséges fehérje tisztítási módszert modellezi. A hallgatók kapnak 2-2 modell fehérjét, s a különböző módszerek alkalmazásával a lehető leghatékonyabban meg kell tisztítaniuk azokat.

Me-szekoolon tisztítása fermentléből I.
(Megj: a gyakorlat ideje 2 nap)

A szteroidok biokonverziója gyakorlat során metil-szekodion szubsztrátból mikrobiális konverzióval előállított termék a metil-szekoolon. A gyakorlat célja a metil-szekoolon termék kristályos formában történő kinyerése a fermentléből. Alkalmazott technikák: extrakció, szűrés, bepárlás, szárítószerrel történő szárítás, derítés, kristályosítás.

Me-szekoolon tisztítása fermentléből I.
(Megj: a gyakorlat ideje 2 nap)

Fordított fázisú HPLC

Az előző gyakorlat (Me-szekoolon tisztítása) mintáinak elemzése HPLC-vel, a tisztulás nyomon követése céljából.

Fordított fázisú HPLC

Gyakorlati leírások