Biotermék technológia

A tantárgy neve: Biotermék technológia

Kredit: 2+0+3

Tantárgyfelelős: Dr. Karaffa Levente, egyetemi docens, PhD, habil.

Oktatók: Dr. Karaffa Levente, Dr. Fekete Erzsébet, Molnár Ákos Péter

Számonkérés módja: kollokvium

A tantárgy célja:
A két féléves kurzus során a hallgatók megismerkednek a fermentációs ipar szempontjából legfontosabb metabolitok, elsősorban a szteroidok előállításának biológiájával, kémiájával, gyártástechnológiájával és piaci státuszával.

Részletes tematika:

1. A biokonverzió feladatköre, szerves vegyületek sztereospecifikus átalakítása. Rezolválás, racemátok szétválasztása

2. Szterin szubsztrátum gazdasági jelentősége, hormonok, hormonanalógok

3. Prednizolon előállítása kombinált eljárással

4. Szteroidok D1 dehidrogénezése

5. Reichstein féle S vegyület szerepe a szteroid hormonanalógok szintézisében

6. Szteroidok hidroxilezése

7. Curvularia enzimkészletének hasznosítása a kortikoid szintézisben

8. Szteroid váz lebomlása; szelektív gátlással hatásos termék feldúsítása

9. Norszteroid totálszintézis; antikoncipiens termékek

10. A b-laktám szerekezet spektrumának és stabilitásának(rezisztencia) javítása

11. Celluláz használata

12. Glükóz-fruktóz cukorszörp előállítása

13. L-ascorbinsav előállítása

14. Schardinger (ciklo)-dextrin előállítása, gyakorlati jelentősége

15. Környezetszennyezés felszámolása

Biotermék technológia gyakorlat

A tárgy oktatója: Csákiné Dr. Jäger Szilvia

Óraszám/hét: 4 (tömbösített)

Osztályzás: a jegyzőkönyv és az órai aktivitás alapján.

A gyakorlat célja:
Az előadásokon nagy hangsúlyt kap a szteroid gyógyszerek előállításának technológiája. A gyakorlat a Richter Gedeon Nyrt. segítségével jött létre, a szteroid biokonverziós gyakorlat egyedülálló az országban. Ily módon a hallgatók egy különleges fermentációs technológiát ismerhetnek meg. A gyakorlat terméke lesz az Ipari kinyerés technika gyakorlat „Me-szekoolon tisztítása fermentléből” c. gyakorlatának alapanyaga.

A gyakorlatot a hallgatói létszámtól függően 2 ill. 3 alkalommal tartjuk meg a félév során, a félév második felében. Minen alkalommal 10 fős hallgatói csoport dolgozik. A gyakorlat egy héten át tart, a feladat jellegéből adódóan a hallgatóktól folyamatos jelenlétet igényel.

Hét

Gyakorlat

Szteroidok biokonverziója,
(Megj: a gyakorlat 1 hétig tart)

A gyakorlaton Me-szekodion kiindulási vegyület biokonverzióját valósítjuk meg Me-szekoolonná Saccharomyces bayanus élesztő segítségével. A hallgatók a teljes fermentációs folyamatot végigviszik (inokulum készítés, fermentor összeszerelése, sterilezése, leoltása, szubsztrát ráadagolás, szénforrás adagolása, oldott oxigén szint szabályozása, mintavétel, VRK, fermentáció leállítása).

Szteroidok biokonverziója

Szteroidok biokonverziója