Biológiai iparok gazdasága (Biomanagement)

A tantárgy neve: Élettudományi iparok gazdasága – biomanagement

Heti óraszám: 2+0+0

Kreditszám: 2+0+0

A tantárgy felelőse: Dr. Karaffa Levente

A tantárgy előadója: Domonkos Dávid (Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt.)

Számonkérés módja: kollokvium

A tárgy célja:
A tárgy interdiszciplináris szemléletű, gyakorlati megközelítésekre nagy hangsúlyt fektető ismeretet ad a résztvevőknek, hogy az élettudományi háttér és az innovációs, valamint a gazdasági ismeretek alapjainak ötvözésével tudásuk többrétűvé váljon, és hatékony részt tudjanak vállalni a szektoron belüli (biotechnológiai, gyógyszeripari, orvosi műszer vagy egyéb élettudományi) cégek indításában, illetve irányításában, működésük és tevékenységének megértésében.

A tárgy részletes tematikája:

  1. Gazdasági alapok összefoglalása (vállalatgazdaságtan, a vállalat érintettjei, céljai, formái, gazdasági szervezetek helye a társadalmi rendszerben, vállalat tevékenységi rendszere, vállalkozások stratégiája.)
  2. Üzletképes élettudományok I: a biotechnológia definiálása.
  3. Üzletképes élettudományok II: a modern biotechnológia iparágak szerinti ismertetése és azok gazdasági vonatkozásai)
  4. Az innovációmanagement alapjai és az innovációk szükségessége az élettudományokban (tudásalapú innovációk meghatározására, innovációs csomópontok,
  5. Innováció-érzékeny vállalkozások, az innováció sikeres útjai és gátló tényezői)
  6. A tudásalapú innovációk terjesztésének módszerei (a lehetséges terjedési módozatok elméleti áttekintése, azok biotechnológiai tudományterületre vonatkozó alkalmazhatóságának megállapítása
  7. A technológia-transzfer szerepe az élettudományi vállalkozásokban, spin-off / start-up cégek)
  8. Marketing, innováció és üzletfejlesztési stratégiák élettudományi vállalkozások részére (a vállalkozások innovációs stratégiái, innovációs termékek és technológiák megjelenése a kis- és középvállalkozások tevékenységében)
  9. Szellemi tulajdonvédelem alapjai az élettudományokban
  10. A biotechnológiai innovációk (jellemzése, radikális és kis innovációk)
  11. A gyógyszeripar biotechnológiai kapcsolódásai (biotecnológiai fejlesztések a gyógyszeriparban, a biotechnológia és a gyógyszeripar egymásra épülése, szervezetek kölcsönhatása)
  12. Együttműködések a biotechnológiában (cégek közötti kapcsolat (network) kialakítása „munkamegosztás” alapján, értéklánc elmélet, formális és informális együttműködések, stratégiai- és érdekszövetségek, mindezek létjogosultsága az élettudományokban)
  13. A biotechnológiai a klaszterek működésének részletes ismertetése, nemzetközi példák a biotech klaszterekre
  14. A hazai biotechnológiai ipar jelenlegi helyzetének bemutatása (tevékenység, környezetelemzés, versenyképességi SWOT)
  15. Nagyobb biotechnológiai/gyógyszeripari kutatóhelyek jelenlegi helyzetének bemutatása

Ajánlott irodalom:

  1. Előadások anyaga

Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 10:59