Biológiai biztonság (Biosafety)

A tantárgy neve: Biológiai biztonság - biosafety

Tantárgyfelelős: Dr. Fekete Erzsébet egyetemi docens, PhD, habil.

A tantárgy előadója: Domonkos Dávid (Richter Gedeon Vegyészeti Gyár NyRt.)

Számonkérés módja: kollokvium

A tantárgy célja:
A genetikailag módosított élőlények használatával kapcsolatos legfontosabb jogi, biológiai-műszaki és gazdasági-társadalmi ismeretek átadása.

A tantárgy részletes tematikája:

A tárgy interdiszciplináris szemléletű, gyakorlati megközelítésekre nagy hangsúlyt fektető ismeretet ad a résztvevőknek. A téma megközelítése három szempontból történik:

A hallgatók egyrészt egy jogi áttekintést kapnak, megismerik a legfontosabb környezetvédelmi és genetikailag módosított organizmusok használatával kapcsolatos törvényeket, a szükséges engedélyeket.

1. hét: A GMO definíciója, fajtái

2. hét: A GMO-val kapcsolatos pillanatnyi álláspontok és szabályozások

3. hét: Patogén mikróbák bemutatása, főbb csoportok

4. hét: Sterilitás definíciója

5. hét: A sterilezés lehetséges módszerei, technikai megvalósításuk

6. hét: A fertőzések elhárításának általános megfontolásai és módszerei

7. hét: A biológiai biztonság 4 szintje I: definíciók

8. hét: A biológiai biztonság 4 szintje II: mikróbák besorolása

9. hét: A biológiai biztonság 4 szintje III: személyi feltételek, általános és specifikus szabályozások

10. hét: A biológiai biztonság külünböző szintjeinek megvalósításához szükséges berendezések, laboratóriumi kialakítás

11. hét: A mikróbák zárt rendszerű használata, annak lehetséges technológiai megvalósítása

12. hét: A mikróbák zárt rendszerű használata II: az alkalmazott módszerek és eszközök műszaki bemutatása.

13. hét: A participáció elve

14. hét: A technológiai hatáselemzés fajtái, aktualitása és típusai (TA, CTA).

15. hét: Genetikailag módosított organizmusok pro és kontra: néhány esettanulmány bemutatása

Javasolt irodalom:

1. Előadások anyaga